Bygger vidare på badrumsmöblerna

Högskåpen som jag byggde lät jag Hornbach såga upp, men nu var det dags att testa min nya kompis. Det hade varit praktiskt med en längre skena när de ska delas på längden, men det gick bra ändå.

Bottenplattorna är faktiskt återvunna från tidigare IKEA-skåp, dels stod plattorna i förrådet, dels får jag rätt bredd och slutligen blir det ventilation i innerkant. Men jag borde nog sätta något nät eller så längst in så att det inte ramlar ner grejor under skåpen.

Slängde på en skånskiva som även den hade stått i förrådet under en längre tid, vi har fortfarande inte riktigt bestämt oss för vad som ska ligga ovanpå, även om vi blev positivt överraskade av att bara ha en vit skiva (se tidigare inlägg).
Det är lite tajt i bredd, så den skarpsynte kanske ser att det bara finns en ”vägg” mellan skåpen. Gjorde så för att få plats med passbitar på sidorna så att lådorna inte öppnas direkt mot och skrapar i sidorna, eftersom jag gör luckorna själv spelar det ingen roll.